Basında Biz

http://www.turkiyeekonomizirvesi.org/basin

 20 yıldır ekonomi basının içindeyim. Yurtiçinde ve yurtdışında iş için çok sayıda yere gitme şansına sahip oldum. Yurtiçinde de özellikle doğu ve güneydoğu illeri ilgimi hep çekti. Ama bu bölgelerde ekonomi ile ilgili toplantılar ya da etkinlikler genellikle Gaziantep, Adana, Kahramanmaraş gibi illerde düzenleniyor. Şanlıurfa ise Suriye ile yakınlığından dolayı medyanın istihbarat bölümündeki muhabir arkadaşların ilgi alanında oluyor.

Toplantı ve etkinliklerin azlığından, olduğu zamanda da benim uygun olamamamdan dolayı Şanlıurfa ile tanışmamız Türkiye Ekonomi Zirvesi ile oldu.

Ticaret ve Ekonomi Kulübü tarafından düzenlenen Türkiye Ekonomi Zirvesi hem gelen katılımcılardan alacağım bilgiler açısından hem de bu güzel şehrimizi tanıma anlamında önemliydi.

Türkiye'nin çeşitli illerinden bunca katılımcıyı biraraya getirebilmek için bir vesile olması lazım. O vesile de Türkiye Ekonomi Zirvesi oldu.

Zirve programının yoğunluğundan dolayı Şanlıurfa'yı fazla gezme şansım olmadı. Turizmde en etkili tanıtım o bölgeyi gezen kişilerin dilden dile yapacağı anlatım. Bu gibi organizasyonlarda çok sayıda değerli ismi toplamışken programda şehri gezmeye ve tanıtmaya daha fazla zaman ayrılsa turizme katkı anlamında da bir amaç gerçekleştirilebilir.

Tabi zirve ilk defa yapılıyor ve eksikliklerin olması gayet doğal. Seneye daha güzel, bir sonraki sene çok daha güzel olacağına eminim.

Yoğun programın olduğu zirvede itiraf etmeliyim ki yurtiçi ve yurtdışından gelen geniş katılım beni şaşırttı. Üstelik oturumlara olan ilgi de hiç fena değildi. Belli ki bölge insanı ekonominin konuşulduğu bu gibi organizasyonları daha fazla görmek istiyor.

Diğer taraftan zirveden arta kalan zamanda. Balıklıgöl'ü hem gündüz hem de gece gezme fırsatı buldum ve her iki zamanda da ayrı etkiliyici.

Beni şaşırtan bir diğer yer Şanlıurfa Arkeoloji ve Mozaik Müzesi oldu. Bu kadar büyük ve zengin içerikli bir müze beklemiyordum. İçinde büyük bir tarih barındıran Şanlıurfa'nın turizmden daha fazla pay alması gerekiyor. Kısa zaman içinde olmasa da eninde sonunda bu şehir hakettiği ilgiyi görecek.

Bu arada sıra geceleri ve müthiş ciğer kebabı unutulmazdı.

Ticaret ve Ekonomi Kulübü Genel Başkanı Mehmet Ulutaş ve ekibi özellikle de Nuri Uslusoy'un içten ve yoğun gayretleriyle önemli bir zirve gerçekleştirildi. Şanlıurfa'nın ekonomisi ve tanıtımı için bu gibi organizasyonların artmasını dilerim.

 

Serdar Kuter

Habertürk TV Ekonomi Müdürü

 Sayfa Kategorisi: BİLGİ MERKEZİ
 

Adres: 1431.Sokak No:22/2 Çukurambar/Çankaya/Ankara

Telefon: 0312 217 4643 info@tekder.org